Restauracja Stara Karczma w Elblągu - Wrześniowe specjały szefa kuchni

Wrześniowe specjały szefa kuchni

Kiedy wrzesień, to już jesień, wtedy jabłek pełna kieszeń. Dobrze znane powiedzenie potwierdza nam, że w tym miesiącu nie zabraknie wyjątkowych dań przepełnionych polskimi smakami. Szczególnie dobrze wpisuje się w to deser – skarb polskich sadów, który łączy dobrze pamiętane smaki z dzieciństwa...
 
Jednak zanim dojdziemy do deseru, warto skosztować na przystawkę polędwiczkę z kaczki na chrupiących sałatach
 
Dla wszystkich, którzy preferują rozpocząć biesiadowanie od zupy, mamy fantastyczną propozycję – aromatyczny krem z dyni piżmowej. Jak polska jesień, to i dynia musi być!
 
Nie mniej popularnym, polskim daniem są gołąbki. W naszej restauracji proponujemy gołąbka w liściach boćwiny z aksamitnym sosem z pomidora malinowego. Pysznie i po polsku.
 
Druga propozycja dla smakoszy drobiu to różowa pierś z kaczki na sosie ze śliwki węgierki podane z ziemniaczkami z patelni.
 
A na sam koniec proponujemy wspomniany wcześniej skarb polskich sadów, czyli zapiekane sezonowe jabłka i śliwki węgierki pod maślaną kruszonką z lodami waniliowymi. Nie tylko brzmi pysznie, ale takie też jest samo w sobie!
 
Nie zapominamy też o smakoszach drinków alkoholowych. Jako, że arbuzowe mojito w sierpniu cieszyło się ogromną popularnością, postanowiliśmy serwować je również we wrześniu. Kto nie spróbował, ma okazję aby skorzystać z ostatniej okazji.
Zobacz zdjęcia