Restauracja Stara Karczma w Elblągu - Grecki wieczór - smaczny i widowiskowy

Grecki wieczór - smaczny i widowiskowy

Już 27 października w murach naszej restauracji rozbrzmiewać będą gorące, greckie rytmy, a na stołach zapanuje śródziemnomorska kuchnia. Na naszych gości czekają wyjątkowe potrawy o których prawdziwy, grecki smak zadba szef kuchni Starej Karczmy, Emil Larma. Równie wspaniałe doznania, choć już wokalne, zapewni Nikos Rusketos wraz z zespołem „Orfeusz”. Ich wspólne występy to barwne, dynamiczne i niepowtarzalne widowiska, oklaskiwane przez szeroką rzeszę widzów.
 

Nikos Rusketos i kultowy zespół „Orfeusz” są niekwestionowanymi ambasadorami muzyki greckiej w Polsce. Nikos śpiewa Polakom o Grecji, więc nie trudno domyślić się, że będzie można usłyszeć dobrze znane Zorbę, Sirtaki, czy Hasaposerwiko. Tańce i melodie, które rozbawiają każdą publiczność.
 

Wiązanka hitów greckich, niezapomniane piosenki Demisa Roussosa i przeboje Orfeusza - to kolejna porcja sprawdzonej muzyki, m.in. greckie przeboje: „Opa opa”, „Wima wima”, „Siko horepse sirtaki” i wiele innych. Na koncertach nie brakuje również przebojów śpiewanych z publicznością po polsku: "Ech, bogatym być", "Nie mów mi do widzenia”, "Polska Grecja to ja", "Dzielnica portowa" i wiele innych. Całość koncertu to grecka i polska muzyka popowa, rockowa i ludowa.
 

Horiatiki, Gemista, Galaktoboureko – greckie ucztowanie
Podczas wieczoru nie może zabraknąć również wyjątkowego jedzenia. Nasz szef kuchni przygotuje trzy, dobrze znane, greckie potrawy – przystawkę, danie główne i deser.
 

Na początek - Horiatiki
Zwana przez Greków horiatiki, czyli wiejską, a przez resztę świata po prostu grecką - jedna z najpopularniejszych sałatek świata. Tradycyjny ser feta, pomidory, ogórki, zielona papryka, czerwona cebula, do tego kilka czarnych oliwek, sowita porcja oliwy z pierwszego tłoczenia i szczypta oregano.
 

Paprykowa uczta, czyli Gemista
Podobnie jak w całej kuchni śródziemnomorskiej, także i w jej greckiej odmianie bardzo ceni się warzywa pod każdą postacią, nie tylko na surowo. Dowodem na to jest niezwykle tutaj popularna potrawa zwana gemista, czyli faszerowane papryki, pomidory, nierzadko także cukinie i bakłażany.
 

Na osłodę Galaktoboureko
Galaktoboureko to jeden z najsłodszych tradycyjnych greckich deserów. Połączenie kremu opartego na semolinie, ciasta filo oraz słodkiego cytrusowo-cynamonowego syropu przypadnie do serca wielbicielom słodyczy. Syrop jakim nasączany jest ten deser to smak świeżo zerwanej cytryny i pomarańczy. Deser tak pracochłonny, jak wyśmienity!
 

Koncert z konsumpcją
27.10.2016 r. godzina 19:00
Bilet wstępu jedyne 69 zł

Zapraszamy!