Restauracja Stara Karczma w Elblągu - Czerwcowe, polskie smaki

Czerwcowe, polskie smaki

Wiosna w pełni, a do lata coraz bliżej. Na talerzach w Starej Karczmie goszczą czerwcowe, polskie smaki, przepełnione świeżymi i pachnącymi słońcem warzywami wprost od naszych lokalnych ogrodników. Szef kuchni, Emil Larma, połączył je wszystkie w tak wyjątkowy sposób, że poczujemy smak polskiej kuchni, z delikatnym współczesnym urozmaiceniem.
 
I tak, proponujemy wegetariańską Sałatkę z letniego ogrodu, czyli szpinak baby z młodą sałatą, jajkiem, oliwkami, pomidorem i ogórkiem z sosem majonezowo-koperkowym.

Na gorące dni, idealnym rozwiązaniem jest Chłodnik litewski z botwiny. Podajemy go tradycyjnie z z jajkiem, rzodkiewką, ogórkiem i świeżym koperkiem ze szczypiorkiem.

Nie zabrakło również mięsnych dań. Pierwszym z nich jest Kaczka z wiejskiej zagrody, czyli kacza pierś przyrządzona metodą sous-vide z młodą kapustą z żurawiną, winnym sosem i młodymi ziemniakami.

Druga propozycja, również to Kurczak na patyku - pierś drobiowa przekładana grillowanymi warzywami na winnym sosie szpinakowo-bazyliowym obsypana opiekanymi kopytkami.

Na zakończenie ceremonii smaków mamy również deser Torcik Panna Cotta, czyli delikatna, śmietanowa Panna Cotta z musem truskawkowym i biało-czarną czekoladą.
 
To będzie pyszny czerwiec...
Zobacz zdjęcia